Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Мечкин Камен“

(Замена на Image:Flag_of_Kruševo_Republic.svg со Image:Flag_of_the_Kruševo_Republic.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed:).)
 
== Повод ==
[[Податотека:Flag of the Kruševo Republic.svg|мини|десно|300px|Знамето на третиот одред на [[Питу Гули]]<ref>[http://www.promacedonia.org/bugarash/znmt/znmt.html Иванов, Иван, Български бойни знамена и флагове, изд. Св. Георги Победоносец, София 1998 г., „Знамената на освободителното движение и въстанията в Македония и Тракия“]</ref>]]
 
На [[3 август]] [[1903]] година е прогласена [[Крушевската република]]. На [[12 август]] повеќе од десетилјадна армија на Бахтијар паша го опкружува [[Крушево]]. На седницата на војводскиот совет е решено сите чети да се повлечат од градот, но војводата [[Питу Гули]] го напуштил собранието и одлучил да се бори. Така, од 1.200 четници во градот, само неговите 370 заминале да го бранат.