Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додадени 1.187 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
|27
|}
 
=== Родови ===
Првце е албанско село.
 
Според истражувањата од 1948 година, родови во селото се:
 
* '''Доселеници:''' ''Кикировци (7 к.)'' по потекло се од фисот [[Бериша]] во северна Албанија. Роднини имаат во [[Одри]] и во [[Радуша]]; ''Колесњан (10 к.)'' доселени се од селото [[Колесњан]] во [[Љума]], северна Албанија. Имаат роднини во [[Одри]]; ''Топојан (6 к.)'' доселени се од истоименото село [[Топојани]] во [[Љума]], северна [[Албанија]].<ref name=":1">{{Наведена книга|title=Полог|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=САНУ|year=1976|isbn=|location=Белград|pages=}}</ref>
 
== Општествени институции ==
 
== Иселеништво ==
Од старите македонски родови кои живееле во селото сега се знае само за родот ''Стеќеевци (28 к.)'' кои се иселиле во соседното село [[Одри]].<ref name=":1" />
 
== Надворешни врски ==
2.657

уредувања