Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Одземени 149 бајти ,  пред 1 година
с
Корекција на податоци за опсерваторија Кокино...
с (Корекција на податоци за опсерваторија Кокино...)
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[File:Ethnic groups of Kratovo Municipality.svg|thumb|right|245px|Демографска карта на Општина Кратово со селските атари.]]
 
'''Кратово''' — општина во северниот дел на [[североисточна Македонија]] со административен центар во грдот [[Кратово]]. Лежи на изгаснати вулкански купи (кратери) од каде е и добиено името. Во општината се наоѓа и праисториската вселенска опсерваторија [[Кокино (локалитет)|Кокино]] (од неолитот)наоѓаат и неколку антички рудници за злато од Римскиот период. Градоначалник на општината е Љупчо Бојаџиев.
 
== Географиja ==
2

уредувања