Разлика помеѓу преработките на „Александар Прокопиев“

ситна поправка
(ситна поправка)
 
| caption = Александар Прокопиев во 2012
| pseudonym =
| birthdatebirth_date = 24 февруари 1953
| birthplacebirth_place = [[Скопје]]
| deathdate =
| deathplace =
| occupation = писател
| nationality = македонска
| period =
| genre =
}}
 
'''Александар Прокопиев''' ({{роден во|Скопје}}, {{роден на|24|февруари|1953}}) е македонски прозаист, есеист и поет.<ref>Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 218.</ref>
 
== Биографија ==
Прозаист и есеист. Роден во Скопје, 1953. Дипломирал и магистрирал на Филолошкиот Факултет во Белград, на групата за компаративна книжевност и теорија на литературата. Работи во Институтот за македонска литература при [[Филолошки факултет Скопје|Филолошкиот факултет во Скопје]]<ref>[http://www.np.org.mk/avtor.asp?lang=mac&id=6 Александар Прокопиев - Биографија]</ref>.
 
Основоположник на [[постмодернизам|постмодернизмот]] во современата македонска [[литература]]. За [[новела|новелата]] „Ѕиркачот“ бешебил номиниран за книжевната награда [[Балканика|„Балканика“]] во 2007 година.
 
Делата на Прокопиев се преведени на [[англиски јазик|англиски]], [[јапонски јазик|јапонски]], [[француски јазик|француски]], [[чешки јазик|чешки]], [[германски јазик|германски]], [[унгарски јазик|унгарски]], [[полски јазик|полски]], [[италијански јазик|италијански]], [[руски јазик|руски]], [[српски јазик|српски]] и [[бугарски јазик|бугарски]] јазик.
 
Член е на [[Независни писатели на Македонија|Независните писатели на Македонија]].
* Ѕиркачот (новела), 2007
* Човечулец: бајки од левиот џеб, 2011
 
== Наводи ==
{{наводи}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Прокопиев, Александар}}
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Луѓе од Скопје]]
[[Категорија:Македонски писатели|Прокопиев Александар]]
[[Категорија:Македонски есеисти]]