Разлика помеѓу преработките на „Компас“

Додадени 179 бајти ,  пред 2 години
изменета категоризација
с (Отстрането уредувањето на 92.53.55.249 (разговор), вратено на последната верзија на Bjankuloski06)
Ознака: Отповикување
(изменета категоризација)
[[Податотека:Kompas Sofia.JPG|thumb|220px|Мал џебен компас]]
 
'''Компас''' или<ref>{{ДРМЈ|компас}}</ref>, '''магнетен компас''' или, '''морнарски компас''' или '''бусола'''<ref>{{ДРМЈ|бусола}}</ref> е навигациски инструмент за пронаоѓање на правецот споредено со земјиниотЗемјиниот [[магнетен пол]]. Се состои од магнетизирана стрелка која се врти во според правецот на [[Земјино магнетно поле|земјиното магнетно поле]]. Лицето на компасот обично ги покажува страните на светот — [[север]], [[југ]], [[исток]] и [[запад]].
 
==Компасот како тема во уметноста и во популарната култура==
* „Волшебниот компас“ - збирка [[поезија]] на македонскиот поет [[Сашо Огненовски]] од [[2011]] година.<ref>„Објавена книга со драми на Сашо Огненовски“, ''Дневник'', година XXI, број 6289, вторник, 14 февруари 2017, стр. 17.</ref>
 
==Наводи==
{{наводи}}
 
{{никулец}}
[[Категорија:Навигациска опрема|Компас]]
[[Категорија:Насоченост|Компас]]
[[Категорија:Мерни инструменти]]