Разлика помеѓу преработките на „КК Ангели“

Додадени 600 бајти ,  пред 9 месеци
нема опис на уредувањето
| претседател = Благоја Кечовски
| тренер = Благоја Кечовски
| титули = 1 Втора Лига Мажи - Запад
| лига = Трета[[Втора македонска кошаркарска лига|Втора Лига Мажи]]
| сезона = [[Втора македонска кошаркарска лига 20162018/1719|20162018/1719]] ([[Втора македонска кошаркарска лига|Втора Лига Мажи]])
| позиција = 9Полуфинале<br />1<small>тиви</small> (отпаднати)Лига - Запад
| вебместо = [http://kkangeli.webs.com kkangeli.webs.com]
| h_body=000099|h_pattern_b=_thinwhitesides|h_shorts=000099|h_pattern_s=
}}
 
'''Кошаркарскиот Клуб Ангели''' е клуб од [[Драчево]], [[Скопје]], [[Македонија]]. Клубот се натпреварува во Третата[[Втора македонска кошаркарска лига|Втората македонска кошаркарска лига]]. Своите домашни натпревари ги игра во Спортската сала Драчево. Клубот ебил формиран во 2006 година.
 
==Историја==
За сезоната 2015/16, клубот [[КК Апаве|Вардар Апаве]] кој бил учесник во [[Втора македонска кошаркарска лига|Втората лига]], му го отстапил своето место на Ангели.<ref>[http://basketball.org.mk/WBStorage/Files/Bilten1_Seniorskiligi.pdf Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги] basketball.org.mk 7 септември 2015</ref> Во сезоната [[Втора македонска кошаркарска лига 2018/19|2018/19]], Ангели се натреварувал во Втората лига - Запад, во која завршил на првото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Ангели стигнал до полуфиналето и таму бил елиминиран.
 
==Кошаркарска школа==
Школата брои преку 250 члена и активно се натпреварува во системот на натпревари организирани од кошаркарската[[Кошаркарска федерацијаФедерација на Р.Македонија|Кошаркарската Федерација на Македонија]] и тоа во следните наведени лиги:
 
*јуниори,