Висока порта: Разлика помеѓу преработките

Одземени 42 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Државна организација на Отоманската Империја}}
'''Високата порта''' илиил самосам ''порта'' ([[турскитурки]]: ''Bab-ı Ali'') е терминтрмин со кој се означувал [[диван]]от во [[Отоманската Империја]], во кој се спроведувала отоманската политика. ТерминотТермино се користилкортил во дипломатскидипломаи контекст од странастна на западните земји, бидејќи нивните дипломати биле буквално пречекивани пред портите на диванот. За време на [[Хуриет]]от, функциите на диванот билеби заземенизазени од страна на поети од императорската влада и портатапорта започнала да се нарекува какокао Министерство за надворешни работи.
 
{{Отоманска-никулец}}
Ред 7:
{{Нормативна контрола}}
[[Категорија:Управување со Отоманското Царство]]
[[КатегоријаКатегија:Порти]]
Анонимен корисник