Разлика помеѓу преработките на „Олтар“

Додадени 377 бајти ,  пред 10 месеци
→‎Галерија: дополнување
с
(→‎Галерија: дополнување)
 
{{Цитат|Олтарот симболично го претставува небото каде престојува [[Бог]]. Се смета за најсвето место во храмот, па во него може да влегуваат само лица посветени на црковната служба.<ref>Љиљана Стошиќ, ''„Речник црквених појмова“'', Завод за уџбенике и наставна средства, [[Београд]]</ref>}}
 
==Олтарот како тема во уметноста==
* „Олтар“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски]].<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 143.</ref>
 
== Галерија ==