Ники Лауда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 20 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
{{викификација}}
[[Податотека:Niki Lauda, Bestanddeelnr 928-0040.jpg|мини|Ники Лауда]]
'''Андреас Николас " Ники " Лауда''' (22 фебруари 1949, Виена, Австрија — 20 мај 2019) —поранешен— поранешен возач, трикратен светски шампион на формула 1. Освен со формула 1 се занимвал и со претприемништво, а бил и пилот.
 
Во трките на формула 1 учестбубал од 1971 до 1985 година. Освоил три шампионски титули:1975, 1977 и 1984 година. Повќе шампионски титули од него имаат единствено Михаел Шумахер, Хуан Манеуел Фанчо, Себастијан Фетел, Луси Хамилто и Ален Ппрост.