Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
| caption2 =
}}
'''Жеглигово''' — [[Историско-географска област|област]] во [[Кумановска Котлина|Кумановската Котлина]], [[северна Македонија|северниот дел]] на [[Македонија]], денес поделенподелена меѓу [[Општина Куманово]] и [[Општина Липково]]. Нејзино средиште е градот [[Куманово]].
 
== Потекло на името ==