Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 3 години
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
Ознаки: Мобилно уредување Уредување од мобилен извршник Уредување од прилогот за Андроид
 
== Населени места и демографија ==
Во Жеглигово постојат 110 [[Села во Македонија|села]] и градот [[Куманово]] како негово средиште. Во нив во 1961 г. живееле 100.600 жители, а во {{бп|2002 г.}} тој број се наголемил на 135.773 жители. Најголем дел од населението се [[Македонци]]. Во западниот дел областа преовладуваат [[Македонски Албанци|Албанците]], а во [[Старо Нагоричане|старонагоричанскиот]] крај — [[Македонски Срби|Србите]].<ref name="МКЕ" />
 
== Стопанство ==