Разлика помеѓу преработките на „Камшиче“

Додадени 4 бајти ,  пред 9 месеци
поврзница
с (Инокентиј ја премести страницата Флагела на Камшиче)
(поврзница)
 
{{внимание}}
'''Флагели-Флагела'''(еднина-flagellum)е латински збор и значи [[камшик]]. Тоа се долги, кончести, еластични и подвижни израстоци. Тие израстуваат од некои видови бактерии. Таквите бактерии се викаат '''''Флагеларни бактерии'''''. Тие се движат со помош на своите флагели. Флагелите, значи, се локомотирни органи на тие бактерии.
[[Податотека:Flagella.svg|мини|Флагела]]
[[Податотека:Chlamydomonas TEM 17.jpg|мини|Структурен приказ]]