Клисура: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.101 бајт ,  пред 3 години
нова страница
с (Робот: Исправка на двојни пренасочувања → Клисура (Демиркаписко))
(нова страница)
Ознака: Отстрането пренасочување
 
'''Клисура''' може да се однесува на:
#пренасочување [[Клисура (Демиркаписко)]]
 
* [[Клисура (географија)]], тесна и длабока речна долина со високи и стрмни страни.
 
==Топоними==
* [[Клисура (Демиркаписко)]], село во [[Општина Демир Капија]], во околината на градот [[Демир Капија]].
* [[Клисура (Костурско)]], село во [[Егејска Македонија]], [[Околија Костур]].
* [[Клисура (Пиринско)]], село во [[Горноџумајско]], денес во [[Општина Горна Џумаја]] на [[Благоевградска Област|Благоевградската Област]], Бугарија.
* [[Клисура (Кајларско)]], село во [[Егејска Македонија]].
* [[Клисура (Албанија)]], [[град]] и [[општина]] во округот [[Премет (округ)|Премет]], во јужна [[Албанија]], сместен е на реката [[Војуша]] (Вјоса).
 
 
{{појаснување}}