Разлика помеѓу преработките на „Зима“

Додадени 36 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
</table>
 
'''Зима''' е едно од четирите умерени [[годишни времиња]]. Во зимата се појавува [[снег]]. Вид на врнеж кој се појавува единствено кога температурата на воздухот а со тоа и на облаците се спушта под нулата. Освен снегот, во зимата сите плодови и растенија изчезнуваат се до почетокот на пролетта кога повторно се раѓаат. Зимата мозе да биде
 
==Зимата како тема во уметноста и во популарната култура==
Анонимен корисник