Разлика помеѓу преработките на „Палеонтологија“

Додадени 16 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 79.125.203.183) и ја поврати преработката 3370248 на KasparBot
(Одбиена последната промена (од 79.125.203.183) и ја поврати преработката 3370248 на KasparBot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{никулец}}
фосиологија'''Палеонтологијата''' ги проучува остатоците на [[Живи суштества|живите суштества]] ([[фосил]]и) кои потекнуваат од различните слоеви на [[Земјина кора|Земјината кора]], споредувајќи ги фосилните остатоци со сродните денешни видови.
 
{{Нормативна контрола}}