Јан Поланц: Разлика помеѓу преработките

Додадени 484 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
:[[Податотека:MaillotEslovenia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2017)
| medaltemplates =
| updated = 614 февруаримај 20182019
}}
 
'''Јан Поланц''' ({{lang-si|Jan Polanc}}; р. {{роден|6|мај|1992}}) — [[Словенија|словенечки]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|LAM}}.<ref>{{нмс|url=http://www.uciworldtourcyclingnews.com/templatesteams/BUILTIN2019/uae-NOFRAMESteam-emirates/Template1/layout.asp?MenuId=MTYzMDE&LangId=1|title=Лампре-МеридаUAE (LAM)Team Emirates ИТА|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|accessdate=6 јануари 20142019|workarchiveurl=[[Светска турнеја UCI]]https://web.archive.org/web/20190106013724/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|publisherarchivedate=[[Меѓународен6 велосипедистичкијануари сојуз]]2019}}</ref> Тој е двократен етапен победник на [[Џиро д’Италија]].
 
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start|3}}
;2009
: 10. Краен пласман Гран при Генерал Патон
: 1. Етапа 4 [[Џиро д’Италија 2017|Џиро д’Италија]]
: 5. Краен пласман [[Трка околу Хрватска]]
;2019
: 6. Краен пласман [[Трка околу Турција 2019|Трка околу Турција]]
: 6. Краен пласман [[Трка околу Оман]]
: 6. Краен пласман [[Џиро ди Сицијалија]]
{{Palmares end}}
 
! scope="col" | 2016
! scope="col" | 2017
! scope="col" | 2018
! scope="col" | 2019
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Генерален пласман на Џиро д’Италија|Џиро]]'''
|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2017|11]]
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2018|32]]
|
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Генерален пласман на Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2016|54]]
|—
|—
|
|- style="text-align:center;"
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Генерален пласман на Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2017|38]]
|—
|
|}
 
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-редврска|Jan Polanc}}
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}