Разлика помеѓу преработките на „Марко Маркато“

Додадени 333 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Ознака: Изворно уредување 2017
:[[Тур де Ванде]] (2011)
:[[Париз-Тур]] (2012)
| updated = 614 февруаримај 20182019
}}
 
'''Марко Маркато''' ({{lang-it|Marco Marcato}}; р. {{роден|11|февруари|1984}} во [[Сан Дона ди Пјаве]], [[Венето]]) — [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој моментално вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|UAD}}.<ref>{{нмс|url= http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|title=UAE Team Emirates|work=Cyclingnews.com|publisher=Immediate Media Company|accessdate=6 јануари 2019|archiveurl=https://web.archive.org/web/20190106013724/http://www.cyclingnews.com/teams/2019/uae-team-emirates/|archivedate=6 јануари 2019}}</ref>
 
Најголеми победи во професионалната кариера на Маркато биле Тур де Вандеја во 2011,<ref>{{cite news|url= http://www.velonation.com/News/ID/9974/Marco-Marcato-wins-Tour-de-Vendee-peloton-misses-time-cut.aspx |title=Marco Marcato wins Tour de Vendée, peloton misses time cut|first=Кајл|last=Мур|work=VeloNation |publisher=VeloNation LLC|date=3 октомври 2011|accessdate=7 октомври 2012}}</ref> и [[Париз-Тур]] во 2012.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/races/paris-tours-2012/results|title=Маркато победи на Париз-Тур|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=7 октомври 2012|accessdate=7 октомври 2012}}</ref>
== Достигнувања ==
 
{{Palmares start|3}}
;2005
: 1. Етапа 2 [[Трка околу Словенија]]