Разлика помеѓу преработките на „Палеонтологија“

Одземени 16 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{никулец}}
'''Палеонтологијата'''фосиологија ги проучува остатоците на [[Живи суштества|живите суштества]] ([[фосил]]и) кои потекнуваат од различните слоеви на [[Земјина кора|Земјината кора]], споредувајќи ги фосилните остатоци со сродните денешни видови.
 
{{Нормативна контрола}}
Анонимен корисник