Љумница: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Љумница''' ('''Лумница''' или '''Љубница'''; ({{lang-el|Σκρα}}, ''Скра''; до 1927 година ''Λούμνιτσα'', ''Лумница'') — село во областа [[Бојмија]], [[Гевгелиско]], а денес во општината [[Пајонија (општина)|Пајонија]] на [[Кукуш (округ)|Кукушкиот округ]] во [[Егејска Македонија]], [[Грција]].
 
== Географија и местоположба ==