Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додадени 147 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Место во Грција
|name = Љумница
|name_local = Σκρα
|image_skyline = Lyumnitsa Skra Greece2.JPG
|caption_skyline = Средишниот дел на селото
}}
 
'''Љумница''' ('''Лумница''' или '''ЛумницаЉубница'''; ({{lang-el|Σκρα}}, ''Скра''; до 1927 година ''Λούμνιτσα'', ''Лумница'') — село во областа [[Бојмија]], [[Гевгелиско]], а денес во општината [[Пајонија (општина)|Пајонија]] на [[Кукуш (округ)|Кукушкиот округ]] во [[Егејска Македонија]], [[Грција]].
 
== Географија и местоположба ==
 
Селото Љумница се наоѓа на 12 километри југозападно од [[Гевгелија]], сместено на надморска височина од 560 метри, во северозападните истурени ридови на планината [[Пајак (планина)|Пајак]].<ref name="Населени места Егеј">{{наведена книга|last=Симовски Христов|first=Тодор|authorlink=Тодор Симовски|title=Населените места во Егејска Македонија|volume=2|year=1998|pages= 61-62|publisher=Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија|location=Скопје|language=македонски|isbn=9989-9819-4-9}}</ref> Тоа претставувало самостојна општина во Гуменџиската околија со вкупна површина на општинскиот атар од 96 километри квадратни.<ref name="Населени места Егеј" /> Недалеку од селото тече истоимената река Љумница (или Љубница).
 
== Историја ==