Љумница: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
== Историја ==
 
[[Податотека:Викиекспедиција Бојмија 005.jpg|мини|300п|лево|Поглед на споменикот зана убиенитепетте петубиени лица од селото во [[Моин]].]]
 
Од своето основање па сè до денес селото Љумница е населено исклучително со [[Власи|влашко]] население од групата позната како ''Пајакашки Власи''. Како такво К’нчов го споменува со 2600, егзархиската статистика го бележи со 2630 жители, додека Милоевиќ го регистрира со 200 влашки куќи. Како погранично село Љумница, настрадала во [[Прва светска војна|Првата светска војна]] кога во [[1916]] година од бугарските воени власти населението било принудно интернирано во внатрешноста на [[Бугарија]], главно во [[Стара Загора|Стара]] и [[Нова Загора]]. По војната се вратил само дел од жителите кои што го обновиле селото. Под влијание на романската пропаганда и поради тешките услови за живеење во [[1925]] година се иселиле 90 семејства кои според Младенов биле сместени во добруџанските села Сребрино, Аснаќој, Кадиќој, Кочина и Валјушница.