Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Одземени 426 бајти ,  пред 3 години
Одбиени последните 5 промени (од 79.125.203.58) и ја поврати преработката 3661513 на Bjankuloski06
Нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 5 промени (од 79.125.203.58) и ја поврати преработката 3661513 на Bjankuloski06)
марио е теле-скоп[[Податотека:Astronomisches Fernrohr (Moritz Hensoldt).jpg|мини|д|250п|Телескоп рефрактор|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Astronomisches_Fernrohr_%28Moritz_Hensoldt%29.jpg]]
 
'''Телескоп''' (грчки: теле (магаре) - далеку, скопеин - гледа) е еден од најважните [[Астрономијаастрономија|астрoономскиастрономски]] и [[Оптикаоптика|оптички]] инструменти.
Телескопот собира и фокусира [[светлина]] т.е [[електромагнетно зрачење]] и покажува зголемена слика на многу оддалечени објекти.
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме сргљергллкерхфињкерхгуњерѕјгхлерглкислики на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Под телескоп најчесто се подразбира '''оптички телескоп''',но постојат и телескопи кои собираат зрачење од некој друг дел на [[спектар]]от од електро магнетното зрачење. Постојат и '''[[радиотелескоп]]и''',кои користат радиоантена, а постојат и телескопи за [[Гамагама зрачење|гама-зраци]].<br />
[[Податотека:Keplertelescope.png|left|450px|thumb|Телескоп рефрактор[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9e/KeplerEQ.png]|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Keplertelescope.png]]
[[Податотека:ApoRef.png|left|350px|thumb|Телескоп рефрактор|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:ApoRef.png]]
 
== Откритие и развој==
Првиот телескоп од кондоми налик на денешниот го конструирал [[Галилео Галилеј]], на почетокот од 17-тиот [[век]]. Уште во [[1610]] година со него направил и револуционерни откритија. Утврдил дека на [[Месечина]]та постојат планини и им ја мерел нивната височина. Воочил и колку време му треба на [[Сонце]]то да се заврти околу својата оска. Ги пронашол и четирите најголеми сателити на [[Јупитер]] и прв го видел [[Млечен Пат|Млечниот Пат]] како мноштво од [[Ѕвездаѕвезда|ѕвезди]].
 
Во [[2016]] година бил пуштен во употреба најголемиот телескоп во светот „ФАСТ“ во југозападна [[Кина]], со димензии од 30 [[фудбал]]ски игралишта и со дијаметар од 500 метри. Телескопот се состои од 4.000 [[метал]]ни панели, а неговата градба траела пет години при што биле потрошени 180 милиони [[долар]]и. Студијата за неговата изградба траела дури 14 години и за таа цел биле преселени 10.000 луѓе од подрачјето каде што бил сместен телескопот. Со своите димензии, „ФАСТ“ го надминал за 200 метри телескопот „Арецибо“ во [[Порторико]], изграден во [[1960]] година, кој имал дијаметар од 350 метри.<ref>„Кина ќе бара вонземјани во вселената“, ''Дневник'', година XX, број 6175, вторник, 27 септември 2016, стр. 24-25.</ref>