Разлика помеѓу преработките на „Законодавна власт“

Додадени 254 бајти ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 79.125.202.195) и ја поврати преработката 3357152 на KasparBot
(Одбиена последната промена (од 79.125.202.195) и ја поврати преработката 3357152 на KasparBot)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
'''Законодавната власт''' е една од трите власти. Главна задача на законодавната власт е донесување закони. Во системите со [[либерална демократија]] вограѓаните оваана властизбори претседателотги немаизбираат правосвоите претставници во законодавното тело и на ветотаков заначин законитеги тојовластуваат смееда самодонесуваат закони во нивно име. Законодавното тело може да платибиде [[Еднодомен систем|еднодомно]] 10или милиони[[Дводомен еврасистем|дводомно]].
 
Во [[Република Македонија]] носител на законодавната власт е [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].