Разлика помеѓу преработките на „Стево Пендаровски“

Додадени 166 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за претседател
{{Инфокутија за претседател|големина=250п|звање=[[V Претседател на Македонија]]|име=[[Податотека:Coat of arms of the President of Macedonia.svg|40px]] Стево Пендаровски [[Податотека:Coat of arms of the President of Macedonia.svg|40px]]|мандат_крај=|мандат_поч=[[12 мај]] [[2019]]|опис=|партија=[[СДСМ]]|претходник=[[Ѓорѓе Иванов]]|професија=доцент по политички науки|ред=[[Претседател на Македонија|5. Претседател на Македонија]]|религија=[[Македонска Православна Црква|православен христијанин]]|роден_дата=[[3 март]] [[1963]]|роден_место=[[Скопје]], [[Македонија]]|следбеник=|слика=Stevo_Pendarovski.jpg|сопружник=Елизабета Пендаровска|умрел_дата=|умрел_место=|фусноти=[[Претседатели на Македонија]]|office2=[[Шеф на национална безбедност]]|predecessor1=[[Борис Трајковски]]}}
|големина=250п
|звање=[[V Претседател на Македонија]]
|име=[[Податотека:Coat of arms of the President of Macedonia.svg|40px]] Стево Пендаровски [[Податотека:Coat of arms of the President of Macedonia.svg|40px]]
|мандат_поч=[[12 мај]] [[2019]]
|мандат_крај=
|опис=|партија=[[СДСМ]]
|претходник=[[Ѓорѓе Иванов]]
|професија=професор
|ред=[[Претседател на Македонија|5. Претседател на Македонија]]
|религија=[[Македонска Православна Црква|православен христијанин]]
|роден_дата=[[3 март]] [[1963]]
|роден_место=[[Скопје]], [[Македонија]]
|следбеник=
|слика=Stevo_Pendarovski.jpg
|сопружник=Елизабета Пендаровска
|умрел_дата=|
умрел_место=
|фусноти=[[Претседатели на Македонија]]
|office2=[[Шеф на национална безбедност]]
}}
 
'''Стево Пендаровски''' ([[3 април]] [[1963]], [[Скопје]]) — [[Претседател на Република Македонија|претседател на Македонија]], избран на претседателските избори во 2019, како кандидат на [[Социјалдемократски сојуз на Македонија|СДСМ]], на функцијата стапил на 12 мај 2019. По занимање е професор и аналитичар. Тој е е доцент по меѓународна безбедност, надворешна политика и глобализација на факултетот за политички науки на универзитетот Американ Колеџ во Скопје и кандидат за [[Претседател на Република Македонија|претседател на Македонија]] на [[Македонски претседателски избори, 2014|претседателските избори во 2014]]. Тој повторно бил избран за кандидат за претседател од страна на [[Социјалдемократски сојуз на Македонија|СДСМ]] и коалиционите партнери за [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019]] каде што победил и двата изборни круга против кандидатите Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река и со тоа станал претседател на Македонија.
{{Commons category|Stevo Pendarovski}}
* [http://www.uacs.edu.mk/userfiles/files/CV/CV%20Stevo%20Pendarovski.pdf Биографија на Стево Пендаровски]
 
{{start box}}
{{s-off}}
{{Succession box
|title = [[Претседател на Македонија]]
|before = [[Ѓорге Иванов]]
|years = 2019 –
|after = Во служба
}}
{{end box}}
 
{{ПретМак}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Пендаровски, Стево}}