Разлика помеѓу преработките на „Стево Пендаровски“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за претседател|големина=250п|звање=[[V Претседател на Македонија]]|име=[[Податотека:Coat of arms of the President of Macedonia.svg|40px]] Стево Пендаровски [[Податотека:Coat of arms of the President of Macedonia.svg|40px]]|мандат_крај=|мандат_поч=[[12 мај]] [[2019]]|опис=|партија=[[СДСМ]]|претходник=[[Ѓорѓе Иванов]]|професија=доцент по политички науки|ред=[[Претседател на Македонија|5. Претседател на Македонија]]|религија=[[Македонска Православна Црква|православен христијанин]]|роден_дата=[[3 март]] [[1963]]|роден_место=[[Скопје]], [[Македонија]]|следбеник=|слика=Stevo_Pendarovski.jpg|сопружник=Елизабета Пендаровска|умрел_дата=|умрел_место=|фусноти=[[Претседатели на Македонија]]|office2=[[Шеф на национална безбедност]]|predecessor1=[[Борис Трајковски]]}}
 
'''Стево Пендаровски''' ([[3 април]] [[1963]], [[Скопје]]) — [[Претседател на Република Македонија|претседател на Македонија]], избран на претседателските избори во 2019, како кандидат на [[Социјалдемократски сојуз на Македонија|СДСМ]], на функцијата стапил на 12 мај 2019. По занимање е [[Македонци|македонски]] политичар, професор и аналитичар. Тој е е доцент по меѓународна безбедност, надворешна политика и глобализација на факултетот за политички науки на универзитетот Американ Колеџ во Скопје и кандидат за [[Претседател на Република Македонија|претседател на Македонија]] на [[Македонски претседателски избори, 2014|претседателските избори во 2014]]. Тој повторно бил избран за кандидат за претседател од страна на [[Социјалдемократски сојуз на Македонија|СДСМ]] и коалиционите партнери за [[Македонски претседателски избори (2019)|претседателските избори во 2019]] каде што победил и во двата изборни круга пред своите против кандидатикандидатите Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река и со тоа станал нов претседател на Македонија.
 
==Професионална кариера==
* [http://www.uacs.edu.mk/userfiles/files/CV/CV%20Stevo%20Pendarovski.pdf Биографија на Стево Пендаровски]
 
{{Македонија-биог-никулец}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Пендаровски, Стево}}
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Родени во 1963 година]]
[[Категорија:Пратенички состав 2016-2020]]
[[Категорија:Претседатели на Македонија]]