Разлика помеѓу преработките на „Карусел (група)“

Додаден 41 бајт ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Karussell“)
 
'''Карусел''' е германски [[рок]] бенд од [[Лајпциг]] . Групата е формирана во [[1976]] година. Оваа група е еден од најпознатите источногермански бендови.музички групи.<ref>{{Наведени вести|url=http://www.bild.de/regional/leipzig/rock/abrechnung-mit-wende-hymne-18073976.bild.html|title=Abrechnung mit der Wende-Hymne!|last=Gebauer|first=Petra|date=26 May 2011|access-date=3 January 2015|publisher=[[Bild]]|last2=Weinkauf|first2=Benjamin|language=German|}}</ref>
 
'''Карусел''' е германски [[рок]] бенд од [[Лајпциг]] . Групата е формирана во [[1976]] година. Оваа група е еден од најпознатите источногермански бендови. <ref>{{Наведени вести|url=http://www.bild.de/regional/leipzig/rock/abrechnung-mit-wende-hymne-18073976.bild.html|title=Abrechnung mit der Wende-Hymne!|last=Gebauer|first=Petra|date=26 May 2011|access-date=3 January 2015|publisher=[[Bild]]|last2=Weinkauf|first2=Benjamin|language=German|}}</ref>
 
== Историја ==
Групата била основана во април [[1976]] година. Нивниот прв албум „''Entweder oder“oder'' бил издаден во [[1979]] година. Тие издале 9 албуми до денес, при што нивниот последен албум „loslassen''“''„loslassen“ бил објавен во [[2011]] година.
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* {{DNB-портал|10048238-7}}
* [http://www.deutsche-mugge.de/portraits/2095-karussell.html Karussell]
 
[[Категорија:Германски рок групи]]
[[Категорија:Германска музика]]