Разлика помеѓу преработките на „Нов германски бран“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
ситна поправка
с (ситна поправка)
 
| други теми =
}}
'''Новиот германски бран''' - жанр на германска рок музика од 80-тите години на 20 век, настанат од [[Пост-панк|пост-панкот]] и [[нов бран (музички жанр)|новиот бран]] под влијание на [[електронска музика|електронската музика]].<ref>Nancy Kilpatrick, ''The Goth Bible: A Compendium for the Darkly Inclined'', New York: St. Martin's Griffin, 2004, chapter 5, "Music of the Macabre," p. 84.</ref> Терминот првично бил употребен од страна на холандскиот диџеј Фриц Спитц на популарната радиостаница „Хилверсум 3“, која била доста популарна помеѓу германските слушатели.
 
== Наводи ==