Разлика помеѓу преработките на „Вакенски фестивал“

Додадени 218 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Wacken Open Air“)
 
[[Податотека:Festivalgelände - 2017215225222 2017-08-03 Wacken - Sven - 1D X MK II - 1539 - B70I9471.jpg|250п|мини|десно|Запален череп како симбил на фестивалот]]
'''Вакенски фестивал''' ([[германски]]: ''Wacken Open Air'') е [[музички фестивал]] на музичкиот правец [[Хеви метал музика|хеви метал]], кој за првпат се одржал во 1990 година, а оттогаш се одржува секоја година во првиот викенд на август во [[Вакен]], [[Шлезвиг-Холштајн]]. На фестивалот се застапени речиси сите видови на [[хард-рок]] и [[Хеви метал музика|метал]].<ref>[http://disctopia.de/live-and-ontour/metal-festivals-in-deutschland-osterreich-schweiz/ ''Metal-Festival-Landkarte'' – Disctopia Metal Webzine]</ref> Фестивалот денес е еден од најголемите фестивали на хеви метал во светот, како и еден од најголемите фестивали на отворено во [[Германија]]. Во периодот 2011-2018, бројот на учесници бил околу 85.000 луѓе, од кои 75.000 посетители со платени влезници. Во 2018 година фестивалот се одржал од 2-4 август. Во 2019 година, фестивалот е планирано да се одржи од 1-3 август.
 
648

уредувања