Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 25 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{повеќе слики
| header = Населени места во Жеглигово
| direction = vertical
| width1 =
| total_width = 300
| align = right
| caption1footer =
| footer = Населени места во Жеглигово — [[Општина Куманово]] (десно) и [[Општина Липково]] (лево)
| image1 = ЗлокуќанеКуманово во Општина ЛипковоКуманово.svg
| footercaption1 = Населени места во Жеглигово — [[Општина Куманово]] (десно) и [[Општина Липково]] (лево)
| caption1 =
| image2 = Ново СелоЛипково во Општина КумановоЛипково.svg
| caption2 = Населени места во [[Општина Липково]]
}}
'''Жеглигово''' — [[котлина|котлинска]] [[Историско-географска област|област]] во [[Кумановска Котлина|Кумановската Котлина]], [[северна Македонија|северниот дел]] на [[Македонија]], денес поделен меѓу [[Општина Куманово]] и [[Општина Липково]]. Нејзино средиште е градот [[Куманово]].