Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Одземени 485 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}</mapframe>'''Жеглигово''' — [[котлина|котлинска]] [[Историско-географска област|област]] во [[Кумановска Котлина|Кумановската Котлина]], [[северна Македонија|северниот дел]] на [[Македонија]], денес поделен меѓу [[Општина Куманово]] и [[Општина Липково]]. Нејзино средиште е градот [[Куманово]].
<mapframe text="Местоположбата на Жеглигово во северниот дел на Македонија" latitude="42.145078" longitude="21.663666" zoom="9" width="291" height="206" align="right">{
"type": "FeatureCollection",
"features": [
{
"type": "Feature",
"properties": {},
"geometry": {
"type": "Point",
"coordinates": [
21.721343994141,
42.141005016497
]
}
}
]
}</mapframe>'''Жеглигово''' — [[котлина|котлинска]] [[Историско-географска област|област]] во [[Кумановска Котлина|Кумановската Котлина]], [[северна Македонија|северниот дел]] на [[Македонија]], денес поделен меѓу [[Општина Куманово]] и [[Општина Липково]]. Нејзино средиште е градот [[Куманово]].
 
== Потекло на името ==