Разлика помеѓу преработките на „Дебар“

Додаден 141 бајт ,  пред 1 година
* [[Иван Ивановски]] ([[10 јуни]] [[1930]]) - македонски поет, писател за деца, театарски критичар
* [[Јанко Обочки|Јанко Борисов Обочки]] (1935) - поранешен македонски хирург, неврохирург, примариус и министер за здравство на [[СФРЈ]] и [[СР Македонија]]
*[[Душко Костовски]] (1939 - [[Скопје]], 1995) - театарски, филмски и телевизиски актер
* [[Неџми Мехмети]] ([[1945]] - [[4 јули]] [[2005]], [[Скопје]]) - македонски писател и новинар, еден од доајените на новинарството на албански јазик
* [[Јордан Даниловски]] (р. [[15 јануари]] [[1957]]) - македонски поет, критичар, есеист, романописец