Бартолд Хајнрих Брокес: Разлика помеѓу преработките

поправки
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(поправки)
{{Инфокутија за писател
[[Податотека:Barthold Heinrich Brockes.jpg|мини|портрет на Бартолд нацртан од страна на Dominicus van der Smissen]]
| name = Бартолд Хајнрих Брокес<br/>Barthold Heinrich Brockes
'''Бартолд Хајнрих Броке''' ( роден на [[22 септември]] [[1680]] година - починал на [[16 јануари]] [[1747]] година) - германски [[поет]].
| image = Barthold Heinrich Brockes.jpg
| imagesize = 220п
| alt =
| caption = Портрет на Бартолд насликан од страна на Доминикус ван дер Шмисен
| pseudonym =
| birth_name =
| birth_date = {{роден на|23|јуни|1680}}
| birth_place = {{роден во|Хамбург}}, [[Свето Римско Царство]]
| death_date = {{починал на и возраст|df=yes|1747|01|16|1680|06|23}}
| death_place = {{починат во|Хамбург}}, [[Свето Римско Царство]]
| occupation = поет
| nationality =
| ethnicity =
| citizenship =
| education =
| alma_mater =
| period =
| genre =
| subject =
| movement =
| notableworks =
| spouse =
| partner =
| children =
| relatives =
| influences =
| influenced =
| awards =
| signature =
| website =
| portaldisp =
}}
 
'''Бартолд Хајнрих Броке''' ( роден на [[22 септември]] [[1680]] година во [[Хамбург]] - починал на [[{{починат на|16 |јануари]] [[|1747]]}} година во Хамбург) - германски [[поет]].
 
== За поетот ==
Бартолд бил роден во [[Хамбург]], [[Германија]]. Се образовалобразувал во граматичкото училиште [[Gelehrtenschule„Gelehrtenschule des johanneums]]Johanneums“ во Хамбург. Исто така учел [[правна наука]] во [[Хале]]. По патувањата во [[Италија]], [[Франција]] и [[Холандија]] одлучил да се врати и да живее во своето родно место. Во [[1720]] година добил значајно место во германската [[влада]]. Помеѓу [[1735]] и [[1741]] година работел како [[функционер]] на висока позиција во едно мало гратче во Германија. Починал во Хамбург.
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Barthold Heinrich Brockes}}
* [http://www.brockes-kimber-grove.co.uk/ ''Ida Kimber'']
* {{Librivox author |id=12933}}
 
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Брокес, Бартолд Хајнрих}}
[[Категорија:Германска книжевност]]
[[Категорија:Германски поети]]