Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 3 години
нема опис на уредувањето
(se pisuva so dve o vo severno makedonski literaturen jazik)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Astronomisches Fernrohr (Moritz Hensoldt).jpg|мини|д|250п|Телескоп рефрактор|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Astronomisches_Fernrohr_%28Moritz_Hensoldt%29.jpg]]
 
'''Телескоп''' (грчки: теле (магаре) - далеку, скопеин - гледа) е еден од најважните [[Астрономија|астрoономски]] и [[Оптика|оптички]] инструменти.
Телескопот собира и фокусира [[светлина]] т.е [[електромагнетно зрачење]] и покажува зголемена слика на многу оддалечени објекти.
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме слики на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Анонимен корисник