Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 9 бајти ,  пред 3 години
с
 
== Историја ==
Областа за првпат по име се споменува во [[1354]]&nbsp;г. како [[жупа]] во владение на [[севастократор]]от [[Дејан (деспот)|Дејан]], со средиште во тогашниот град [[Старо Нагоричане|Нагоричане]]. Жупата останала под власта на династијата Дејановци, и со неа потоа управувале [[Теодора-Евдокија|Теодора]], [[Јован Драгаш]] и [[Константин Драгаш]], наречен и Константин Жеглиговец. За последен пат крајот се споменува во [[1512]]&nbsp;г. пред Жеглигово да биде опустошено од [[Османлии]]те. По ова, жителите ја напуштиле областа и разрушениот град Нагоричане, па се населиле во [[Куманово]],. коеСо тогашоваа билопреселба село.<ref>[http://macedonia.kroraina.com/ki/ki_27.htm#17во КонстантинКуманово Иречек,е Историяпреместено и управното седиште на българитеобласта, стрпо што тоа прераснало во град.488]</ref> Во XX век името Жеглигово повторно влегло во употреба како друго име на Кумановската Котлина, иако истото сочинува само еден дел од неа.<ref name="МКЕ">{{МКЕ|540}}</ref>
 
== Географија и геологија ==