Жеглигово: Разлика помеѓу преработките

Додадени 70 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Жеглигово''' — котлинска област во Кума...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Жеглигово''' — [[котлина|котлинска]] [[Историско-географска област|област]] во [[Кумановска Котлина|Кумановската Котлина]], [[северна Македонија|северниот дел]] на [[Македонија]], денес поделен меѓу [[Општина Куманово]] и [[Општина Липково]]. Нејзино средиште е градот [[Куманово]].
 
== Потекло на името ==