Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

Додадени 503 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox football club 2
| color1 = #FFFFFF
| color2 = #0033CC
| clubname = Лестер Сити|
| лого image = [[Податотека:Leicester02.png|175px|Leicester City logocrest.png|200px]]
| fullname = ЛестерФудбалски Ситиклуб ФудбалЛестер КлубСити|
| country = {{flagsport|ENG}} [[Англија]]
| founded = [[1884]] како ''Лестер Фос''|
| nickname = ''Лисиците'' или ''Сините'' |
| colors = {{colorbox|blue}} {{colorbox|white}} [[Сина боја|сина]] и [[Бела боја|бела]]
| ground = [[Кинг Пауер Стадион]] |
| capacity = 36.262 |
| owner = Кинг Пауер Интернешнл|
| chrtitle = Претседател |
| chairman = {{flagiconflagsport|ТајландTHA}} [[Вичаи Раксриаксорн]]
| manager = {{flagiconflagsport|ФранцијаNIR}} [[КлодБрендан ПуелРоџерс]]|
| mgrtitle = Менаџер |
| league = [[{{Лига-Премиер лига]] на Англија}} |
| season = [[2015-16Премиер лига на Англија 2017–18|2017–18]]
| position = Премиер Лигалига, | 19-вити |
| website = http://www.lcfc.com
| pattern_la1 =_whiteborder _leicester1819h
| pattern_b1 =_leicester1213h _leicester1819h
| pattern_ra1 =_whiteborder _leicester1819h
| pattern_sh1 = _white_stripes_adidas
| pattern_so1 =_whitestripe _sch0810h
| leftarm1 =0033CC 0101E8
| body1 =0033CC 0101E8
| rightarm1 =0033CC 0101E8
| shorts1 =FFFFFFF 0101E8
| socks1 =0033CC 0101E8
| pattern_la2 = _borderonblack_leicester1819a
| pattern_b2 = _leicester1819a
| pattern_b 2 =
| pattern_ra2 = _borderonblack_leicester1819a
| pattern_sh2 = _black_thinstripe_color_leicester1819a
| pattern_so2 = _leicester1819a
| leftarm2 =e8c16f 6C8193
| body2 =000000 6C8193
| rightarm2 =e8c16f 6C8193
| shorts2 =e8c16f 6C8193
| socks2 =000000 6C8193
| pattern_la3 =
| pattern_b3 = _thinsidesonwhite_lcfc1819t
| pattern_ra3 =
| pattern_sh3 = _lcfc1819t
| pattern_so3 = _3 stripes on white
| leftarm3 =white FFFFFF
| body3 =080030 FFFFFF
| rightarm3 =white FFFFFF
| shorts3 =080030 FFFFFF
| socks3 =white 0101E8
}}
 
'''Фудбалски клуб Лестер Сити''' или '''ФК Лестер Сити''' е англиски професионален [[фудбал]]ски клуб кој ги игра својте натпревари на [[Кинг Пауер Стадион]] (претходно наречен Волкерс стадион) во градот [[Лестер]]. Клубот истотака е познат и под прекарот ''лисиците'', кој доаѓа од амблемот на тимот. Тие во моментов се натпреваруваат во [[Чемпионшип лига]]та, откако изборија промоција како шампиони во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]] во сезоната 2008-09.
 
Клубот бил основан во 1884 година како '' 'Лестер Фос''' и се натпреварувал на терен во близина на Fosseпатот RoadФос патотРоуд. Тие подоцна се преселиле на Филберт Стрит во 1891 година и одиграле таму 111 години по ред, пред да го релоцираат бизнисот во близина на Волкерс стадионот во 2002 година.
 
Лестер се приклучил на Фудбалската лига на Англија во 1894 година. Највисокиот ранкинг на клубот во историјата му било завршувањето на второто место во елитата, во тогашната [[Прва Дивизија]] во сезоната 1928-1929 во англискиот фудбал, се до [[Премиер лига на Англија 2015-2016|сезоната 2015-2016]] кога Лестер за прв пат станал шампион на Англија со освојувањето на [[Премиер лига]]та. Клубот има освоено уште шест наслови во Втора дивизија (пред името на оваа лига да стане Чемпионшип фудбал лига) и една титула во [[Англиска Лига Еден|Лига Еден]]. Тие го имаат освоено [[Лига куп]]от на трипати (клуб со најмногу титули меѓу тимовите кој пак никогаш не триумфирале во [[ФА Куп]]от), и биле финалисти во [[ФА Куп]]от дури четири пати, но никогаш не ја освоиле титулата. Нивните четири порази во финалињата претставуваат рекорд на турнирот рекорд за најголем број порази во финалето без да се има освоено натпреварувањето. Клубот има поминато само една сезона надвор од првите две нивоа на англискиот фудбал.
{{Fs start}}
{{Fs player|no=1|pos=GK|nat=DEN|name=[[Каспер Шмајхел]]}}
{{Fs player|no=2|pos=DF|nat=BELENG|name=[[РичиДани Де ЛаетСимпсон]]}}
{{Fs player|no=3|pos=DF|nat=ENG|name=[[ПолБен КонческиЧилвел]]}}
{{Fs player|no=4|pos=MFDF|nat=ENGTUR|name=[[ДаниЧаглар ДринквотерСојунчу]]}}
{{Fs player|no=5|pos=DF|nat=JAM|name=[[Вес Морган]]|other=[[Captain|капитен]]}}
{{Fs player|no=6|pos=DF|nat=ENGNIR|name=[[МатјуЏони АпсонЕванс]]}}
{{Fs player|no=7|pos=MF|nat=ENG|name=[[ДинДемарај ХамондГреј]]}}
{{Fs player|no=8|pos=MFFW|nat=ENGNGA|name=[[МатиКелечи ЏејмсИхеаначо]]}}
{{Fs player|no=9|pos=FW|nat=ENG|name=[[Џејми Варди]]}}
{{Fs player|no=10|pos=MF|nat=WALENG|name=[[ЕндиЏејмс КингМадисон]]}}
{{Fs player|no=11|pos=MF|nat=ENG|name=[[Марк Олбрајтон]]}}
{{Fs player|no=12|pos=GK|nat=ENGWAL|name=[[БенДани ХамерВорд]]}}
{{Fs player|no=14|pos=DF|nat=POR|name=[[Рикардо Переира]]}}
{{Fs mid}}
{{Fs player|no=15|pos=FWDF|nat=GHAENG|name=[[ЏефриХари ШлупМегваер]]}}
{{Fs player|no=17|pos=DFGK|nat=ENGSUI|name=[[ДаниЕлдин СимпсонЈакуповиќ]]}}
{{Fs player|no=18|pos=DF|nat=ENGGHA|name=[[ЛиамДаниел МурАмарти]]}}
{{Fs player|no=19|pos=MF|nat=ARGENG|name=[[ЕстебанХарви КамбијасоБарнс]]}}
{{Fs player|no=20|pos=FW|nat=ENGJPN|name=[[ТомШинџи ХуперОказаки]]}}
{{Fs player|no=2221|pos=FWMF|nat=ENGBEL|name=[[ГериЈури Тејлор-ФлечерТилеманс]]}}
{{Fs player|no=2322|pos=FWMF|nat=ARGENG|name=[[ЛеонардоМати УлоаЏејмс]]}}
{{Fs player|no=24|pos=MF|nat=FRA|name=[[ЕнтониНампалис НокерМенди]]}}
{{Fs player|no=2625|pos=MF|nat=ALGNGA|name=[[РијадВилфред МарезНдиди]]}}
{{Fs player|no=2728|pos=DF|nat=POLAUT|name=[[МарсинКристијан ВасилевскиФухс]]}}
{{Fs player|no=3531|pos=FW|nat=ENGFRA|name=[[ДејвидРашид НуџентГезал]]}}
{{Fs player|no=3938|pos=FWMF|nat=NZLENG|name=[[КрисХамза ВудЧоудури]]}}
{{Fs end}}