Разлика помеѓу преработките на „Александар Коларов“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
|position = [[Одбрана (фудбал)|одбрана]]
|currentclub = [[ФК Рома|Рома]]
|clubnumber = 11
|youthclubs1 = [[ФК Црвена Ѕвезда]]
|youthyears1 = 1999–2004
|nationalyears2 = 2008–
|nationalcaps1 = 11
|nationalcaps2 = 7282
|nationalgoals1 = 1
|nationalgoals2 =1011
|years3 = 2007–2010
|clubs3 = [[ФК Лацио|Лацио]]
|years5 = 2017–
|clubs5 = [[ФК Рома|Рома]]
|caps5= 6465
|goals5= 10
|pcupdate = 216 May 20172019
|ntupdate = 247 MarchMay 20172019
}}
'''Александар Коларов''' ( роден на 10 ноември 1985 година) е српски професионален [[Фудбал|фудбалер]], кој настапува за [[Серија А|калчолигашот]] [[ФК Рома|Рома]] и за [[Фудбалска репрезентација на Србија и Црна Гора|националниот тим на Србија]] како лев бек, но Коларов исто така знаел и да одигра на централната дефанзивна позиција.Тој од време на време е заменик капитен на Србија, веднаш после [[Бранислав Ивановиќ]]. Тој бил именуван за најдобар фудбалер на Србија во 2011-2012 година.<ref>{{cite news|url=http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1297633/Manchester-City-new-boy-Aleksandar-Kolarov-amazing-shot--referees-beware.html |title=Manchester City new boy Aleksandar Kolarov has an amazing shot on him – even referees should beware! |work=[[Daily Mail]] |publisher=[[Mail Online]] |location=UK |date=26 July 2010 |accessdate=22 November 2010 |first=Nick |last=Pisa |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100727193930/http://www.dailymail.co.uk/sport/football/article-1297633/Manchester-City-new-boy-Aleksandar-Kolarov-amazing-shot--referees-beware.html |archivedate=27 July 2010 |deadurl=no |df=dmy }}</ref><ref>{{cite web|title=Video: Meet Manchester City's new signing Aleksandar Kolarov – Nine great goals and one great shot into the ref's kisser |url=http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/mirror-football-blog/Manchester-City-s-new-signing-Aleksandar-Kolarov-the-Serbian-Roberto-Carlos-best-goals-for-Lazio-on-video-article528217.html |work=[[Daily Mirror]] |author=Steve Anglesey |location=UK |date=16 July 2010 |archiveurl=https://web.archive.org/web/20100719113709/http://www.mirrorfootball.co.uk/opinion/blogs/mirror-football-blog/Manchester-City-s-new-signing-Aleksandar-Kolarov-the-Serbian-Roberto-Carlos-best-goals-for-Lazio-on-video-article528217.html |archivedate=19 July 2010 |deadurl=no |accessdate=22 November 2010 |df=dmy }}</ref>
65

уредувања