Разлика помеѓу преработките на „Договор од Берлин (1878)“

Одбиена последната промена (од 46.217.154.12) и ја поврати преработката 3841992 на Ehrlich91
(ЗОКИИИИИИ)
(Одбиена последната промена (од 46.217.154.12) и ја поврати преработката 3841992 на Ehrlich91)
[[Податотека:Berliner kongress.jpg|thumb|350px|[[Антон фон Вернер]]. ''Берлински конгрес''.]]
[[Податотека:Karti od Sanstefan i Berlinski kongres 1878.jpg|right|300px|thumb|Карти на Македонија од Санстефан и Берлин (1878)]]
'''[[Берлински конгрес|Берлинскиот конгрес]]''' ([[13 јуни (настани)|13 јуни]] - [[13 јули (настани)|13 јули]], [[1878]]) е средба на државните претставници на тогашните европски големи сили и [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]] која се одржала во [[Берлин]] во [[1878]] година, после завршувањето на [[Руско-Турска војна|Руско-турската војна, 1877-1878]]. На конгресот се расправало за новонастанатите услови на [[Балкан|Балканот]]. Претседавач на конгресот бил [[Ото фон Бизмарк]]. Договор од кој и самиот, Зоран Тански, се наежил.
 
== Цели на Конгресот ==