Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Хиеронимус Бос на Јероним Бос)
с
}}
 
'''Јероним Бос''' ({{lang-nl|Jheronimus}} или ''{{јаз|nl|Hieronymus Bosch}}'', '''Хиеронимус Бос'''; родено име: '''Јерун Антонисон ван Акен''' (''Jeroen Anthoniszoon van Aken''; (~ [[1450]] – [[9 август]] [[1516]]) — истакнат [[сликарство|сликар]] од [[ранофламанско сликарство|ранофламанскиот период]]. Познат е по неговите дела со фантастични фигури и ситуации, со кои илустрирал верски идеи и учења.<ref>Catherine B. Scallen, ''The Art of the Northern Renaissance'' (Chantilly: The Teaching Company, 2007), Предавање 26</ref>
 
== Живот ==