Разлика помеѓу преработките на „Јероним Бос“

Одземен 481 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Уметник
| bgcolour = #EEDD82
| name = ХиеронимусЈероним Бос
| image = Jheronimus Bosch (cropped).jpg
| imagesize = 200px
| alt =
| caption = Портрет на ХиеронимусЈероним Бос (~1550)
| birthname = ''Jeroen Anthoniszoon van Aken''
| birthdate = 1450
| influenced by =
| influenced =
| signature = Bosch-signature.svg
}}
 
'''ХиеронимусЈероним Бос''' ([[хол.]] ''{{lang-nl|Jheronimus''}} или ''{{јаз|nl|Hieronymus Bosch}}'', {{IPA-nl|ɦijeːˈɾoːnimʏs'''Хиеронимус ˈbɔs}}Бос'''; родено име: '''Јерун Антонисон ван Акен''' (''Jeroen Anthoniszoon van Aken'', {{IPA-nl|jəˈrun ɑnˈtoːnɪsoːn vɑn ˈaːkə(n)|}}),; (~ [[1450]] – [[9 август]] [[1516]]) — истакнат [[сликарство|сликар]] од [[Ранофламанскоранофламанско сликарство|ранофламанскиот период]]. Познат е по неговите дела со фантастични фигури и ситуации, со кои илустрирал верски идеи и учења.<ref>Catherine B. Scallen, ''The Art of the Northern Renaissance'' (Chantilly: The Teaching Company, 2007), Предавање 26</ref>
 
== Живот ==
Хиеронимус Бос е роден како Јерун ван Акен („од [[Ахен]]“). Потпишувал доста слики како ''Bosch'' (среднохоландски изговор.: „Бос“). Презимето доаѓа од неговото родно место, [[Хертогенбос]], честопати нарекувано „Ден Бос“.
[[File:Bosch-signature.svg|frameless|left]]
Хиеронимус Бос е роден како Јерун ван Акен („од [[Ахен]]“). Потпишувал доста слики како ''Bosch'' (среднохоландски изговор. „Бос“). Презимето доаѓа од неговото родно место, [[Хертогенбос]], честопати нарекувано „Ден Бос“.
 
За неговиот живот и обука знаеме прилично малку. Бос нема оставено никакви писма или дневници, па така сето она што го знаеме е изведено од куси записи во управните тефтери на градот Хертогенбос, и сметководните книги на локалното [[Богородично братство]]. Исто така не се знае ништо за неговиот карактер и неговите размисли за сопствените дела. Не е сигурна ни неговата година на раѓање. Се смета дека е роден околу 1450 г., а тоа е изведено од еден портрет (кој може да е автопортрет) нацртан во 1516 г, кратко време пред неговат смрт, каде личи како да има речиси седумдесет години.<ref>Gibson, 15-16</ref>
 
== Белешки ==
{{reflistнаводи|1}}
 
== Наводи ==
* [http://www.ibiblio.org/wm/paint/auth/bosch/ Галерија на дела од Бос] на ibiblio {{en}}
* [http://www.boschuniverse.org//index.cfm? Босов универзум] {{en}}
* [http://www.hieronymus-bosch.org www.Hieronymus-Bosch.org]Официјален -портал 188посветен делана одделата Хиеронимусна Бос] {{en}}
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бос, ХиеронимусЈероним}}
{{Лични податоци
|NAME= Бос, Хиеронимус
|ALTERNATIVE NAMES= Акен, Јеронимус ван
|SHORT DESCRIPTION= уметник
|DATE OF BIRTH= ~ 1450
|PLACE OF BIRTH= [[Хертогенбос]], [[Брабант (војводство)|Брабант]]
|DATE OF DEATH= 9 август 1516
|PLACE OF DEATH= [[Хертогенбос]], [[Холандија]]
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Бос, Хиеронимус}}
 
[[Категорија:Холандски сликари]]