Благородништво: Разлика помеѓу преработките

Додадени 366 бајти ,  пред 3 години
[проверена преработка][проверена преработка]
 
==Благородништвото како тема во уметноста==
* „Грофот Монтекристо“ - расказ на италијанскиот писател Итало Калвино.<ref>Владимир Јанковски (уредник), ''Пат околу светот во 20 раскази: Антологија на светскиот расказ'', Темплум, Скопје, 2011, стр. 54-72.</ref>
* „Ноќен монолог на еден шкотски благородник“ (''Monologo notturno di un nobile scozzese'') - расказ на италијанскиот писател [[Итало Калвино]].<ref>Italo Kalvino, ''Pre nego što kažeš „halo“''. Beograd: Rad, 2001, стр. 50-53.</ref>
* „Смртта на баронот Гандара“ - расказ на чешкиот писател [[Карел Чапек]].<ref>Карел Чапек, ''Раскази од другиот џеб'', Темплум, Скопје, 2012.</ref>