Разлика помеѓу преработките на „Диригент“

Додадени 312 бајти ,  пред 1 година
дополнување
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Диригент''' е лице кое преку одредени психо-физички активности (движење на рацете, изразот на лицето и очите), со помош на или без [[диригентската палка]] управува со оркестар (симфониски и оперски) или хорски ансамбл. Освен со ритамот диригентот управува преку знаци со динамичките ефекти, забавувања и паузи.Тој се грижи за техничкото совршенство и се стреми на колективот од исполнители да им го предаде своето разбирање за делото.
 
==Диригентот како тема во уметноста==
* „Историјата на диригентот Калина“ - расказ на чешкиот писател [[Карел Чапек]].<ref>Карел Чапек, ''Раскази од другиот џеб'', Темплум, Скопје, 2012.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Музика-никулец}}