Разлика помеѓу преработките на „Јаша Зитерлин“

Додадени 535 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
Ознака: Изворно уредување 2017
{{MedalCountry| {{безпрелом|{{ct|MOV}}}} }}
{{MedalBronze |[[Светско првенство во друмски велосипедизам 2015|Ричмонд 2015]]|Екипен хронометар}}
| updated = 2830 јануариаприл 20182019
}}
 
'''Јаша Зитерлин''' ({{lang-de|Jasha Sütterlin}}; р. {{роден|4|ноември|1992}} во [[Фрајбург во Брајсгау]]) — [[Германија|германски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|MOV}}.<ref>{{нмс|url= http://www.movistarteam.com/news/2013-9-11/young-talent-sutterlin-joins-movistar-team|date=11 септември 2013|accessdate=16 јануари 2014 |title=Младиот талент Зитерлин во Мувистар}}</ref><ref>{{cite news|url= https://www.telefonica.com/en/web/press-office/-/movistar-team-launches-2019-season-with-highest-hopes|title=Movistar Team launches 2019 season with highest hopes|work=Telefónica|publisher=Telefónica, S.A.|date=18 декември 2018|accessdate=3 јануари 2019}}</ref>
 
Бил именуван во почетниот состав за [[Џиро д’Италија 2016]].<ref name="2016Giro">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Giro_Italia_2016_Startlist |title=99th Giro d'Italia Startlist|accessdate=6 мај 2016|work=Pro Cycling Stats}}</ref> Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за [[Тур де Франс 2017]].<ref name="2017TDF">{{нмс|url=http://www.procyclingstats.com/race/Tour_de_France_2017_Startlist|title=2017: 104th Tour de France: Start List |accessdate=28 јуни 2017|work=Pro Cycling Stats}}</ref>
: 2. Национално хронометарско првенство
: 10. [[Пиплс Чојс Класик 2017|Пиплс Чојс Класик]]
;2018
: 2. Национално хронометарско првенство
: 6. Краен пласман [[Трка околу Британија]]
;2019
: 9. [[Е3 Бинкбенк Класик 2019|Е3 Бинкбенк Класик]]
{{Palmares end}}