Разлика помеѓу преработките на „Кубен метар“

Додадени 32 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
с
 
[[Податотека:Metre-cube-beton-p1040192.jpg|мини|Еден кубен метар [[бетон]]]]
'''Кубен метар''' (симбол: '''м<sup>3</sup>''' или '''m<sup>3</sup>''') е [[изведена SI-единица]] за [[волумен]] (зафатнина). ItТоа isе theеднакво volumeна ofволуменот aна [[коцка]] со страна долга еден [[метар]]. Поранешни мерки за оваа количина се [[стер]]от и килолитарот.
 
== Претворање ==
412

уредувања