Ордовик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 59 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Ордовик''' — геолошки период и систем од развитокот на Земјата,...)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
сНема опис на уредувањето
'''Ордовик''' — [[геолошки период]] и систем од развитокот на [[Земја (планета)|Земјата]], еден од шесте периоди во [[Палеозоик|палеозојската ера]]. Опфаќа 41,2 милиони години, од крајот на камбрискиот период пред 485,4 милиони години до почетокот на [[Силур|силурскиот]] период пред 443,8 милиони години. Големиот Ордовик настан на биодиверзитетот значително ја зголемил разновидноста на живиот свет. Рибите, првите вистински 'рбетници во светот, продолжиле да се развиваат, а оние со челусти за прв пат се појавиле доцна во тој период. Живиот свет допрва започнал да се проширирува на копно. Околу 100 пати повеќе метеорити ја погодиле Земјата годишно за време на ордовик во споредба со денес.
 
{{Геолошка историја на Земјата}}
 
[[Категорија:Геолошки периоди]]