Разлика помеѓу преработките на „Горица (округ)“

Додадени 50 бајти ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
с
[[File:AlbaniaKorce.png|right|КорчаГорица]]
 
'''Округот Горица''' ([[албански]]:или '''Корча''' ({{lang-sq|Rrethi i Korçës''}}) е еден од 36-те поранешни окрузи во Албанија. Според пресметувањатоа, од 1 јануари 2010, вог. округотна живеатнеговата територија живееле околу 138,.898 луѓе.<ref name="INSTAT">{{cite web|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=http://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24}}</ref> Во текот на Втората светска војна Французите ја направиле [[Република Горица]]. Во округот живее значително македонско малцинство.
 
==Географија==
 
==Наводи==
{{reflistнаводи}}
 
{{Албанија-никулец}}