Разлика помеѓу преработките на „Филипо Инѕаги“

Додадени 589 бајти ,  пред 10 месеци
нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3-retired
| name = Филипо ИнзагиИнѕаги
| fullname = Филипо ИнзагиИнѕаги
| image = [[Податотека:Filippo Inzaghi 2011.jpg|200px]]
| birth_date = {{Birth date and age|1973|8|9|df=y}}
| birth_place = [[Пјаченца]], [[Италија]]
| height = {{height|meter=1.81}}
| currentclub = [[ФК Венеција]] (тренер)
| clubnumber = 9
| position = напад{{Football/FW}}
| retired = 1 јули [[2012]] <small>(38 г.)</small>- како играч
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[ФК Пјаченца]]
| years1 youthyears1 = 1991–1995 | clubs1 = [[ФК Пјаченца]] | caps1youthclubs1 = 39{{Fb team Piacenza}} | goals1 = 15
| years2years1 = 1992–19931991–1995 | clubs2clubs1 = {{Fb team Piacenza}} [[ФК Албинолефе|Албинолефе]] (п) | caps2caps1 = 21 39 | goals2goals1 = 1315
| years3years2 = 1993–19941992–1993 | clubs3clubs2 = →{{Fb team AlbinoLeffe}} [[ФК Хелас Верона|Верона]] (п) | caps3caps2 = 36 21 | goals3goals2 = 13
| years4years3 = 1995–19961993–1994 | clubs4clubs3 = [[ФК→{{Fb Парма]]team Verona}} | caps4caps3 = 15 36 | goals4goals3 = 213
| years5years4 = 1996–19971995–1996 | clubs5clubs4 = [[ФК{{Fb team Parma}} Аталанта]] | caps5caps4 = 33 15 | goals5goals4 = 242
| years6years5 = 1997–20011996–1997 | clubs6clubs5 = [[ФК{{Fb team Atalanta}} Јувентус]] | caps6caps5 = 122 33 | goals6goals5 = 5824
| years7years6 = 2001–20121997–2001 | clubs7clubs6 = [[ФК{{Fb Милан]]team Juventus}} | caps7caps6 = 202|122 goals7 =| 73<!--LEAGUEgoals6 GAMES= ONLY-->58
| years7 = 2001–2012 | clubs7 = {{Fb team Milan}} | caps7 = 202 | goals7 = 73<!--LEAGUE GAMES ONLY-->
| totalcaps = 466 |totalgoals = 197
| nationalyears1 = 1993–1996 | nationalteam1 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија под 21 година |Италија U-21]] | nationalcaps1 = 14 | nationalgoals1 = 3
| nationalyears2 = 1997–2007 | nationalteam2 = {{flagicon|Италија}} [[Фудбалска репрезентација на Италија |Италија ]]
| nationalcaps2 = 57 | nationalgoals2 = 25<!---- The third goal is not in 'A' match. ----><ref>[[FIFA]] International 'A' match only</ref>
| manageryears1 = 2013–2014 | managerclubs1 = [[Податотека:Bianco e Rosso (Croce) e Rosso e Nero (Strisce).svg|20px]] [[ФК Милан (Примавера)|Милан]] (Примавера)
| manageryears2 = 2014–2015 | managerclubs2 = [[ФК{{Fb Миланteam ]]Milan}}
| manageryears3 = 2016– 2016–2018 | managerclubs3 = [[ФК{{Fb team Венеција]]Venezia}}
| manageryears4 = 2018–2019 | managerclubs4 = {{Fb team Bologna}}
| pcupdate =
| ntupdate =
}}
'''Филипо "Пипо" Инзаги''', <small>[[Order of Merit of the Italian Republic|Ufficiale OMRI]]</small> ({{IPA-it|fiˈlippo inˈtsaːɡi}};<ref>See ''[http://www.dizionario.rai.it/poplemma.aspx?lid=49644&r=249312 inzago]'' во ''Dizionario italiano multimediale e multilingue d'ortografia e di pronunzia''.Неговото презеиме често си толкува како{{IPA-it|inˈdzaːɡi|}}.</ref> роден 9 август 1973 година) е поранешен [[Италијанци|италијански]] професионален фудбалер и тренер. Тој е моментално тренер на [[ФК Венеција|Венеција]].
 
'''Филипо "Пипо" ИнзагиИнѕаги''', <small>[[Order of Merit of the Italian Republic|Ufficiale OMRI]]</small> ({{IPA-it|fiˈlippo inˈtsaːɡi}};<ref>See ''[http://www.dizionario.rai.it/poplemma.aspx?lid=49644&r=249312 inzago]'' во ''Dizionario italiano multimediale e multilingue d'ortografia e di pronunzia''. Неговото презеиме често си толкува како {{IPA-it|inˈdzaːɡi|}}.</ref> роден 9 август 1973 година) е поранешен [[Италијанци|италијански]] професионален[[фудбал]]ски фудбалертренер и тренерпоранешен [[фудбалер]]. Тој е моментално без ангажман откако последно беше тренер на екипата на [[ФК ВенецијаБолоња|ВенецијаБолоња]] во 2019 година.
Инзаги настапуваше на позицијата напаѓач за неколку италијански клубови, а најмногу време во својата кариера помина во [[ФК Јувентус|Јувентус]] и [[ФК Милан|Милан]], со кој освои две титули во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шапионите]] во (2003 и 2007), и три скудета во [[Серија А]], едно со Јувентус во 1998 година и две со Милан во 2004 и 2011 година.Тој е еден од најплодните напаѓачи на сите времиња, и на петтото место во Италија, со 313 постигнати голови во официјалните натпревари. Тој во моментов е четврти голгетер на УЕФА евиденција на клупско натпреварување и статистика со постигнати 70 гола, веднаш зад [[Раул Гонзалез|Раул Гонзалес]], [[Лионел Меси]] и [[Кристијано Роналдо]]. Тој е, исто така, врвен меѓународен стрелец на Милан во историјата на клубот со 43 голови. Исто така го држи рекордот со најмногу хет-трика во [[Серија А]] 10.
 
ИнзагиИнѕаги настапувашенастапувал на позицијата напаѓач за неколку италијански клубови, а најмногунајголемиот времедел воод својата кариера поминаго поминал во екипите на [[ФК Јувентус|Јувентус]] и [[ФК Милан|Милан]], со кој освои две титули во [[Лига на шампиони во фудбал|Лигата на шапионитешампионите]] во (2003 и 2007), и три скудета во [[Серија А]], едно со Јувентус во 1998 година и две со Милан во 2004 и 2011 година. Тој е еден од најплодните напаѓачи на сите времиња, и е на петтото место во Италија, со 313 постигнати голови во официјалните натпревари. Тој во моментов е четврти голгетер на УЕФА евиденција на клупско натпреварување и статистика со постигнати 70 гола, веднаш зад [[Раул Гонзалез|Раул Гонзалес]], [[Лионел Меси]] и [[Кристијано Роналдо]]. Тој е, исто така, врвен меѓународен стрелец на Милан во историјата на клубот со 43 голови. Исто така го држи рекордот со најмногу хет-трика во [[Серија А]] - 10.
 
На репрезентативно ниво, ИнзагиИнѕаги забележазабележал 57 настапи за [[Фудбалска репрезентација на Италија |националниотиталијанската тим на Италијарепрезентација]] во периодот меѓу 1997 и 2007 година, постигнувајќи 25 гола. Тој ја претставувашепретставувал својата земја на три [[Светско првенство во фудбал|Светски првенства]], и бил во составот 2006-тата година на ФИФА [[Светско првенство во фудбал 2006|Светско Првенствопрвенство во Германија]] тојкаде италијанците го освоиосвоиле златниот медал. Исто така тој учествувашеучествувал и на [[УЕФА Еуро 2000|Европскот првенство 2000]], каде што го освоиосвоил второто место на турнирот.
 
На репрезентативно ниво, Инзаги забележа 57 настапи за [[Фудбалска репрезентација на Италија |националниот тим на Италија]] во периодот меѓу 1997 и 2007 година, постигнувајќи 25 гола. Тој ја претставуваше својата земја на три [[Светско првенство во фудбал|Светски првенства]], и во 2006 година на ФИФА [[Светско првенство во фудбал 2006|Светско Првенство во Германија]] тој го освои златниот медал. Исто така тој учествуваше и на [[УЕФА Еуро 2000]], каде што го освои второто место на турнирот.
== Наводи ==
{{наводи}}
{{Состав на Италија на Светското првенство 2006}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Инзаги}}
{{Нормативна контрола}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:ИнзагиИнѕаги, Филипо}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Пјаченца]]
[[Категорија:Тренери на ФК Милан]]
[[Категорија:Тренери на ФК Венеција]]
[[Категорија:Тренери на ФК Болоња]]