Разлика помеѓу преработките на „Нептун“

Додадени 230 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с
}}
}}
'''Нептун''' — осма и најоддалечена [[планета]] во [[Сончев систем|Сончевиот систем]]. Неа ја открил германскиот астроном [[Јохан Готфрид Гале]] во [[1846]] година. Освен овие податоци за Нептун не се знаело многу сè додека вселенската сонда „[[Војаџер 2]]“ не го посетила во [[1989]] година. Оваа светла сина топка речиси нема никакви површинси обележја. Во време кога ја фотографирал „Војаџер 2“, серија бури познати под името Големата темна дамка (''која подоцна исчезнала'') можела да се види како брзо се движи во насока спротивна на ротацијата на планетата. Нептун има свои прстени како и другите [[гасовит џин|гасовити џинови]]. Постојат четири скоро невидливи прстени составени од темни парчиња мраз. Таа е четвртата најголема планета по [[дијаметар]] и трета по [[маса]]; Нептун има 17 пати поголема маса од Земјата и е нешто помасивен од блискиот [[Уран]], кој има маса од 14 Земјини маси, но е нешто помал поради поголемата густина.<ref name="Hamilton"/> Планетата е именувана по [[Нептун (митологија)|Нептун]], римскиот бог на морето.<ref name="NYT-20141018-KC"></ref> Неговиот [[астрономски симбол]] (♆, [[Уникод]] U+2646) е стилизирана верзија од Посејдоновиот Трозабец. Најмногу се разликува по тоа што има [[елипса|елиптична]] [[орбита]].<ref name="Podolak Weizman et al. 1995"/><ref name="Lunine 1993"/>
 
Сината боја на Нептун доаѓа од гасот [[метан]].<ref name=bluecolour> Метанот исто така влијае врз бојата на Уран.<ref name="Suomi1991"></ref> Нептун е најветровита планета во нашиот Сончев систем. Ветриштата кои дуваат со брзина од 2.200 км на час дуваат од [[исток]] кон [[запад]] на планетата.<ref name=bluecolour></ref>{{cite web |first=Kirk |last=Munsell |author2=Smith, Harman |author3=Harvey, Samantha |date=13 November 2007 |url=http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune&Display=OverviewLong |title=Neptune overview |website=Solar System Exploration |publisher=NASA |accessdate=20 February 2008 |deadurl=yes |archiveurl=https://web.archive.org/web/20080303045911/http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune&Display=OverviewLong |archivedate=3 March 2008 |df=}}<ref name=hubbard/><ref name="nettelmann"/>
 
Нептун околу својата оска се завртува за 16,1 часа а околу Сонцето за 164,8 години. Нептун има 8 сателити од кои најпознат и најголем е [[Тритон]].
=== Откривање ===
[[Податотека:Galileo-picture.jpg|лево|мини|232x232пкс|[[Галилео Галилеј]]]]
Некои од најраните снимени набљудувања што некогаш биле направени преку [[телескоп]], цртежите на Галилео на 28 декември 1612 и 27 јануари 1613 содржат зацртани точки кои се совпаѓаат со она што е сега познато дека е позицијата на Нептун. Во двете прилики, Галилео се чини дека го погрешил Нептун за фиксна ѕвезда кога се појавила во близина - кон Јупитер на [[ноќното небо]]<ref><ref name=ring1/>
{{cite book |first=Alan |last=Hirschfeld |title=Parallax: The Race to Measure the Cosmos |date=2001 |publisher=Henry Holt |location=New York, New York |isbn=978-0-8050-7133-7}}</ref>; Оттука, тој не е заслужен за откривањето на Нептун. На неговото прво забележување во декември 1612 година, Нептун беше речиси неподвижен на небото, бидејќи токму тој пат се појави ретроградна. Ова очигледно назад движење се создава кога орбитата на Земјата го зема минатото надворешна планета. Бидејќи Нептун го започна својот годишен ретрограден циклус, движењето на планетата беше премногу мало за да биде откриено со малиот телескоп на Галилео.<ref>
{{cite book |first=Mark |last=Littmann |author2=Standish, E.M. |title=Planets Beyond: Discovering the Outer Solar System |date=2004 |publisher=Courier Dover Publications |isbn=978-0-486-43602-9}}</ref> Во јули 2009 година, физичарот од Универзитетот во Мелбурн, [[Дејвид Џејмисон]], најавил нови докази дека Галилео бил барем свесен дека ѕвездата што ја видел се движела во однос на фиксните ѕвезди.<ref>
22

уредувања