Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Додадени 17 бајти ,  пред 1 година
Одбиени последните 2 промени (од 60.224.129.254) и ја поврати преработката 3824357 на Ehrlich91
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиени последните 2 промени (од 60.224.129.254) и ја поврати преработката 3824357 на Ehrlich91)
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' — град во [[Македон|древна Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[Отоманската империја]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==