Разлика помеѓу преработките на „Ресторан“

Додадени 45 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
'''Ресторан''' е место каде се подготвуваат и послужуваат [[храна]] и [[пијалаци]] за купувачите. Оброкот во ресторанот најчесто се јаде во самата просторија, но голем број на ресторани нудат и храна за носење и [[Испорака (трговија)|храна на испорака]]. Рестораните доста се разликуваат во работите што ги нудат како и во самиот изглед, вклучувајќи мноштво [[кујни]] и различни начини на послужување.
 
Во голем дел од другите јазици името за човекот кој управува со ресторанот или пак човекот во чија сопственост е ресторанот се нарекува ''[[wiktionary:restaurateur|restaurateur]]''. Мишелин ѕвезда — е на највисоката награда за Европската ресторан!<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://metropole-voyage.com/tour/restorany-kategorii-mishlen/|title=РестораныНа категорииМИШЕЛИН МИШЛЕНрестораните и|last=|first=|date=2016-05-12|work=Metropole Voyage|language=ru-RU|archive-url=|archive-date=|dead-url=|accessdate=2019-04-20}}</ref> Збор дојден од францускиот глагол ''restaurer'', кој значи „реставрира“. Кај нас нема одредено име за оваа професија, но единствен еквивалент би бил „управник на ресторан“. Званичните [[занаетчии]] односно мајстори за готвење се нарекуваат [[готвач]]и, додека споредните готвачи и подготвителниот персонал му помагаат на главниот готвач и за разлика од него тие ја подготвуваат храната на посистематски и помалку уметнички начин.
 
==Ресторанот како тема во уметноста==
Анонимен корисник